Go to main menu Go to slider Go to highlighted Go to content Go to footer
Powiślańska Fundacja Społeczna
 

dzieci 15procent


Skazane za niewinność

Na Powiślu mieszkają dzieci, które los skazał na biedę, zaniedbanie, głód, przemoc...

Rozliczając PIT, przekaż 1,5% podatku na działalność naszej fundacji.

KRS: 0000034996

Bo Twoje 1,5% może zmienić wyrok!

Zobacz jak przekazać 1,5% podatku 

 

POWIŚLAŃSKIEJ FUNDACJI SPOŁECZNEJ

Postanowienia ogólne

§ 1

  1. Powiślańska Fundacja Społeczna ustanowiona została przez: Marka W. Licińskiego, Andrzeja W. Ledera, Danutę G. Łukaszewską – Pisarską, Małgorzatę M. Michałowicz, Bożenę G. Paczuską, Wandę Paszkiewicz i Janusza J. Tworzyńskiego – założycieli Fundacji – Aktem Notarialnym z dnia 26 czerwca 1989 roku.

  2. Fundacja działa na podstawie przepisów Ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (tekst jednolity - Dz. U. 2016 r. poz. 40), Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2018 r. poz. 450 t.j.), obowiązującego prawa oraz postanowień niniejszego statutu.

  3. Fundacja jest Organizacją Pożytku Publicznego w rozumieniu Ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

§ 2

Fundacja posiada osobowość prawną.

§ 3

Fundacja może używać pieczęci okrągłej z napisem o otoku wskazującym na jej nazwę
i siedzibę oraz pieczątek z danymi identyfikacyjnymi Fundacji.

§ 4

Siedzibą Fundacji jest miasto Warszawa.

§ 5

  1. Fundacja prowadzi działalność na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, jak również poza jej granicami, z zachowaniem obowiązujących przepisów.

  2. Fundacja może dla celów współpracy z zagranicą posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.

§ 6

Fundację powołuje się na czas nieokreślony.

§ 7

Fundacja może ustanowić odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla celów realizowanych przez Fundację lub dla samej Fundacji.

§ 8

Nadzór nad działalnością Fundacji sprawuje Minister Zdrowia.

 

Cele i zasady działania Fundacji

§ 9

Celem Fundacji jest:

  1. udzielanie pomocy zdrowotnej, psychologicznej i socjalnej rodzinie,
  2. wspieranie programów, środowisk zawodowych, organizacji społecznych i instytucji świadczących pomoc zdrowotną, psychologiczną i socjalną rodzinie.

§ 10

  1. Fundacja realizuje swoje cele poprzez prowadzenie nieodpłatnej działalności pożytku publicznego.

  2. Cele Fundacji realizowane są poprzez:

  • wypracowywanie i upowszechnianie modeli, metod i standardów zawodowych w zakresie pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym, dotkniętym biedą i bezrobociem, uzależnionymi, niepełnosprawnymi (PKD 72.20.Z),
  • współpracę ze środowiskami zawodowymi, organizacjami społecznymi, instytucjami świadczącymi pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym, dotkniętym biedą i bezrobociem, uzależnionym, niepełnosprawnym (PKD 94.99.Z),
  • wydawanie publikacji związanych z celami statutowymi Fundacji (PKD 58.19.Z),
  • prowadzenie poradni psychologiczno-pedagogicznych dla dzieci, młodzieży i rodzin (PKD 85.60.Z),
  • prowadzenie opieki dziennej, działań charytatywno-opiekuńczych, działań terapeutycznych, rehabilitacyjnych, readaptacyjnych, wychowawczych, edukacyjnych, działań z zakresu przystosowania zawodowego na rzecz dzieci, młodzieży, dorosłych zagrożonych wykluczeniem społecznym, dotkniętych biedą i bezrobociem, uzależnionych, niepełnosprawnych (PKD 88.99.Z),
  • prowadzenie opieki całodobowej dla dzieci, młodzieży, dorosłych zagrożonych wykluczeniem społecznym, dotkniętych biedą i bezrobociem, uzależnionych, niepełnosprawnych (PKD 87.90.Z),
  • prowadzenie działalności psychologicznej i psychoterapeutycznej dla dzieci, młodzieży, dorosłych zagrożonych wykluczeniem społecznym dotkniętych biedą i bezrobociem, uzależnionych, niepełnosprawnych (PKD 86.90.E),
  • prowadzenie praktyki lekarskiej dla dzieci, młodzieży, dorosłych zagrożonych wykluczeniem społecznym, dotkniętych biedą i bezrobociem, uzależnionych, niepełnosprawnych (PKD 86.22.Z),
  • prowadzenie szkoleń i praktyk zawodowych z zakresu przeciwdziałania patologiom społecznym dla osób i instytucji zajmujących się udzielaniem pomocy, prowadzenie działań psychoedukacyjnych i szkoleniowych dla osób bezrobotnych i zagrożonych wykluczeniem społecznym (PKD 85.59.B),
  • organizowanie wypoczynku dla dzieci, młodzieży i dorosłych zagrożonych wykluczeniem społecznym, dotkniętych biedą i bezrobociem, uzależnionych, niepełnosprawnych; połączonego z terapią i rehabilitacją podopiecznych Fundacji (PKD 85.51.Z).

§ 11

  1. Dodatkowo, poza działalnością nieodpłatną Pożytku Publicznego, Fundacja może prowadzić działalność gospodarczą. Dochód z działalności gospodarczej w całości przeznaczony jest na realizację celów statutowych.

  2. Przedmiotem działalności gospodarczej Fundacji zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) może być:
  • pozostała działalność w zakresie opieki zdrowotnej, gdzie indziej niesklasyfikowanej (PKD 86.90.E),
  • praktyka lekarska specjalistyczna (PKD 86.22.Z),
  • pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami (PKD 47.99.Z),
  • pozostałe poza szkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD 85.59.B),
  • prowadzenie pozostałej działalności wydawniczej (PKD 58.19.Z),
  • prowadzenie działalności reklamowej (PKD 73.11.Z).

 

Majątek Fundacji

§ 12

Majątek Fundacji stanowi jej fundusz założycielski oraz inne mienie nabyte przez Fundację w toku jej działania. Wartość środków majątkowych przeznaczonych na działalność gospodarczą prowadzoną zgodnie z postanowieniami niniejszego statutu wynosi 1000,00 złotych.

§ 13

  1. Dochodami Fundacji są:

    1. dochody ze zbiórek i imprez publicznych,

    2. dotacje, subwencje, darowizny, spadki i zapisy otrzymane zarówno z terenu Polski, jak i z zagranicy,

    3. dochody z praw majątkowych oraz majątku ruchomego i nieruchomego, przekazywane Fundacji nieodpłatnie bądź odpłatnie,

    4. pożytki z majątku Fundacji,

    5. nawiązki sądowe,

    6. dochód z działalności gospodarczej.

  2. Fundacja może gromadzić swoje fundusze w walucie polskiej oraz w walutach obcych we właściwych bankach, zgodnie z przepisami polskiego prawa dewizowego.

  3. Cały dochód Fundacji pochodzący ze źródeł wskazanych w Statucie przeznaczany jest na działalność statutową Fundacji.

  4. Fundacja może lokować swoje środki poprzez nabywanie obligacji, bonów skarbowych, jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych oraz innych papierów wartościowych zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i przeznaczać uzyskane w ten sposób środki na działalność statutową Fundacji.   

    § 12

  1. Dochody pochodzące z dotacji, subwencji, darowizn, spadków mogą być użyte na realizację wszystkich celów tylko z poszanowaniem woli spadkodawców i donatorów.

  2. W sprawach przyjęcia darowizn oraz dziedziczenia Zarząd składa oświadczenie o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

  3. Fundacja nie może:

1) udzielać pożyczek lub zabezpieczać zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi członkowie, członkowie organów lub pracownicy pozostają w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli (zwanych dalej "osobami bliskimi"),

2) przekazywać majątku Fundacji na rzecz swoich członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności, jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach,

3) wykorzystywać majątku Fundacji na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze statutowego celu Fundacji,

4) dokonywać zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osoby bliskie na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.

Organy i organizacja Fundacji

§ 15

Organami Fundacji są:

  1. Rada Fundacji, zwana dalej Radą
  2. Zarząd Fundacji, zwany dalej Zarząd

§16

  1. Członkowie Rady nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tego organu, z wyjątkiem zwrotu udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach tego organu, w tym kosztów podróży.

  2. Członkowie Rady nie mogą jednocześnie pełnić funkcji w Zarządzie.

  3. Członkami Rady nie mogą być osoby skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo z winy umyślnej ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

  4. Członkiem Rady nie może być osoba pozostająca z Członkiem Zarządu w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej oraz w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu.

  5. Z tytułu pełnienia funkcji Członkowie Rady nie mogą otrzymywać wynagrodzenia ani zwrotu wydatków w wysokości wyższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa GUS za rok poprzedni.

§ 17

  1. Rada jest organem stanowiącym, kontrolującym i opiniującym Fundacji.

  2. Rada składa się z dwóch do sześciu członków.

  3. Członków pierwszego składu Rady powołuje Zgromadzenie Fundatorów.

  4. Członków Rady powołuje Rada w drodze jednomyślnej uchwały.

  5. Odwołanie członka Rady następuje w drodze uchwały podjętej jednogłośnie przez pozostałych członków Rady.

  6. Członkostwo w Radzie ustaje w przypadku pisemnej rezygnacji lub śmierci członka Rady.

  7. Rada powołuje ze swojego grona Przewodniczącego Rady. Przewodniczący kieruje pracami Rady, reprezentuje ją na zewnątrz oraz zwołuje i przewodniczy zebraniom Rady.

§18

  1. Rada zbiera się co najmniej raz w roku.

  2. Posiedzenie Rady zwołuje się z inicjatywy:

  1. Przewodniczącego Rady,

  2. Członków Rady,

  3. Zarządu.

  1. Rada podejmuje decyzje w formie uchwał zwykłą większością głosów, chyba że statut stanowi inaczej.

  2. W razie równej liczby głosów decyduje głos Przewodniczącego.

  3. Za zgodą Przewodniczącego uchwały mogą być podejmowane bez odbycia posiedzenia w drodze głosowania korespondencyjnego, także przy użyciu środków komunikacji elektronicznej.

§ 19

Do zadań Rady należy:

1) nadzór nad działalnością Fundacji,

2) wytyczanie głównych kierunków działalności Fundacji,

3) ocena pracy Zarządu, przyjmowanie corocznych sprawozdań i bilansu oraz udzielanie Członkom Zarządu absolutorium,

4) powoływanie i odwoływanie Prezesa i Członków Zarządu, podejmowanie decyzji o ich zatrudnieniu oraz ustalanie wynagrodzenia,

5) opiniowanie wieloletnich i rocznych programów działalności Fundacji,

6) podejmowanie uchwał w sprawach zastrzeżonych przez statut do kompetencji Rady.

 § 20

W celu wykonywania swych zadań Rada, w szczególności jest uprawniona do:

1) żądania od Zarządu przedstawienia wszystkich dokumentów dotyczących działalności Fundacji,

2) dokonywania kontroli finansowej Fundacji.

§ 21

  1. Zarząd Fundacji składa się z dwóch do pięciu Członków.

  2. Kadencja Zarządu trwa cztery lata. Członkowie Zarządu mogą być wybierani ponownie na kolejne kadencje.

  3. Pierwszy skład Zarządu - Prezes i Członkowie - powoływani są przez Zgromadzenie Fundatorów.

  4. Każdy następny skład Zarządu lub poszczególni Członkowie Zarządu powoływani są przez Radę, stosownie do § 18 pkt. 4.

§ 22

  1. Zarząd kieruje działalnością Fundacji i reprezentuje ją na zewnątrz.
  2. Oświadczenie woli w imieniu Fundacji składa każdy członek Zarządu samodzielnie.

§ 23

  1. Członkowie Zarządu nie pobierają wynagrodzenia z tytułu udziału w pracach tego organu, z wyjątkiem zwrotu udokumentowanych wydatków związanych z uczestnictwem w pracach tego organu, w tym kosztów podróży.

  2. Członkowie Zarządu nie mogą być skazani wyrokiem prawomocnym za przestępstwo z winy umyślnej ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.

  3. W razie powołania członka Rady, za jego zgodą, do Zarządu, lub nawiązania członka Rady stosunku pracy z Fundacją – członkostwo takiej osoby w Radzie ulega zawieszeniu, odpowiednio na czas pełnienia funkcji lub trwania stosunku pracy.

  4. Członkowie Zarządu nie mogą pozostawać w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej z członkami Rady.

§ 24

Do zadań Zarządu należą: wszelkie sprawy niezastrzeżone w myśl przepisów Ustawy lub Statutu Fundacji dla innych organów Fundacji, a w szczególności:

1) uchwalanie rocznych planów finansowych,

2) prowadzenie bieżącej działalności Fundacji - realizacja celów statutowych,

3) przyjmowanie i realizacja darowizn, spadków, subwencji i dotacji,

4) powoływanie i odwoływanie oddziałów, przedstawicielstw, zakładów i biur oraz ich kierowników,

5) składanie Radzie rocznych sprawozdań z działalności Fundacji,

6) zangażowanie i zwalnianie pracowników Fundacji,

7) wykonywanie obowiązków nałożonych na Fundację przez przepisy prawa.

§ 25

  1. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeby, nie rzadziej jednak niż raz na kwartał.

  2. Posiedzeniom Zarządu przewodniczy Prezes Fundacji lub osoba przez niego wyznaczona.

  3. Zebrania Zarządu zwołuje Prezes z własnej inicjatywy lub na wniosek Członka Zarządu.

  4. Członkowie Zarządu winni być powiadomieni o dacie posiedzeń Zarządu w terminie 5 dni przed datą posiedzenia.

§ 26

Zarząd podejmuje uchwały zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy Członków.
W przypadku równej ilości głosów decyduje głos Prezesa Fundacji.

§ 27

Członkostwo w Zarządzie ustaje z chwilą:

1) śmierci Członka Zarządu

2) złożenia pisemnej rezygnacji

3) wygaśnięcia kadencji

4) odwołania przez Radę.

           § 28

Posiedzenia Rady i Zarządu są protokołowane.

Zmiany w statucie 

§ 29

Zmiana Statutu nie może dotyczyć istotnych zmian celu Fundacji.

§ 30

  1. Decyzje w przedmiocie zmiany Statutu podejmuje Zarząd w drodze jednomyślnej uchwały.

  2. Uchwała Zarządu w przedmiocie zmiany Statutu wymaga zatwierdzenia przez Radę.

Postanowienia końcowe

§ 31

  1. Fundacja ma prawo powoływać oddziały, fundacje, zakłady lub przedstawicielstwa, łączyć się z innymi fundacjami oraz wchodzić w skład spółek i stowarzyszeń.

  2. Połączenie z inną fundacją nie może nastąpić, jeżeli w jego wyniku mógłby ulec zmianie cel Fundacji.

§ 32

Decyzję w przedmiocie powoływania oddziałów, fundacji, zakładów lub przedstawicielstw, łączenie się z innymi fundacjami oraz wchodzenia w skład spółek i stowarzyszeń, podejmuje Zarząd w drodze jednomyślnej uchwały, przy czym uchwała ta wymaga zatwierdzenia przez Radę.

Likwidacja Fundacji

§ 33

  1. Fundacja ulegnie likwidacji w razie osiągnięcia celów, dla których została powołana lub w razie wyczerpania się środków finansowych i majątku,

  2. Likwidatorów powołuje i odwołuje Rada. 

§ 34

Decyzję w przedmiocie likwidacji Fundacji podejmuje Zarząd w drodze jednomyślnej uchwały, przy czym uchwała ta wymaga zatwierdzenia przez Radę. 

§ 35

Majątek pozostający po likwidacji Fundacji przekazuje się, z zastrzeżeniem treści Art. 5 ust. 4 ustawy o fundacjach, instytucjom, których działalność odpowiedna celom Fundacji, wskazanym przez Radę.

 


Zarząd Fundacji:

Anna Gierałtowska                 …………………………………….….. Warszawa, dnia 20.04.2018 r.

Małgorzata Michałowicz         ………………………………………… Warszawa dnia 20.04.2018 r.

Anna Chudziak                       ………………………………………… Warszawa dnia 20.04.2018 r.

 

Zapisz się do newslettera

Wpłać darowiznę

 
Wspieraj nas:
Wybierz kwotę darowizny:
?
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę Powiślańska Fundacja Społeczna w celu wykonania darowizny.

Polityka prywatności
Potrzebujemy Twoich danych, aby jak najlepiej poznać osoby, które nam pomagają i być z Tobą w kontakcie, jeśli wyrazisz na to zgodę.
Wyświetl regulamin.
Visa MasterCard Elavon Espago

Partnerzy